9.6.2023

Víte, které barvy vám sluší?

Od devene

Barvy prostě vládnou ve světě módy. Oděvní giganty zaplaví trh módními barevnými kousky, stačí jen nakoupit a případně sladit s doplňky. A co vy – sázíte na trendy barevnost nebo máte své oblíbené odstíny?

Proč nám některé barvy sluší víc, některé méně a některé nás doslova rozzáří? Příčinu hledejme v tzv. barevné typologii. Barevný typ jsme od narození, takže určité odstíny nám budou slušet celý život. Naopak volba tónů z opačné barevné skupiny bude našemu vzhledu velmi ubližovat. Zvýrazní vrásky, nezalichotí naší pleti, přidá na věku. Netýká se to jen oblečení, ale i výběru dekorativní kosmetiky.  
účes s patkou

Správné odstíny zjistíme podle barvy pokožky, očí a vlasů. V zásadě jste buď studený nebo teplý typ. Ke studenému typu se přiřazuje zima a léto, k teplému podzim a jaro. Jarní nebo podzimní typ mívá pihy. Jarní a letní typ se dobře opaluje, jaro do medového, léto do olivového odstínu. Podzimní a zimní typy se špatně opalují, podzim většinou do červena, zima do hněda.

K jarnímu typu patří světlá pleť i vlasy a růžové rty, typický podzimní typ jsou zrzky se slonovinovou pokožkou.  Zimní typ má bledou pleť, zářivé oči a výrazně konturované rty, tmavé nebo naopak velmi světlé blond vlasy. Letní typ zahrnuje všechny barvy vlasů ve chladných odstínech. Od zimního typu ho odlišuje to, že rty nemají ostré kontury a bělmo očí není jasně bílé. Většina českých žen patří k letnímu typu.
blondýna v košili

Zkuste si jednoduchý test pomocí jednobarevných triček. V přirozeném osvětlení si před zrcadlem ověřte, zda k vaší pleti a vlasům jdou spíše chladné či teplé barvy. Jste‑li studený typ, budou vám slušet jasné, chladné tóny: pastelové odstíny, kouřové tóny růžové, fialová, šedivá a stříbrná, bílá, všechny nuance modré a modrozelené barvy. K tomu volte stříbrné šperky. Jste-li teplý typ, pak sáhněte po smetanové, zlatožluté, po odstínech růžové i červené, zelenožluté i jasně zelené a po zemitých tónech. Zdobte se šperky v barvě zlata či mědi.