27.12.2021

S dětmi do přírody

Od devene

Ideální dobou pro provozování společných her v přírodě, jsou letní prázdniny. Samotný fakt, že pobyt na čerstvém vzduchu je pro děti blahodárný, tak i pohyb, který musí v zápalu hry vyvinout, je zdraví prospěšný. Mnohé z her se dají provozovat přímo v zahradě. Pokud ale není k dispozici, plno zajímavých aktivit je možné si s dětmi zahrát i během výletu do místního lesíka. Či výšlapu do vzdálenějšího podhůří. Materiálů, které poslouží dobrému průběhu hry, najdete lesní cestou nespočet. Hra na veverku je jedna z nejoblíbenějších jak předškoláků, tak i těch odrostlejších. Stačí jenom nasbírat oříšky. Či kamínky, šišky a ulity. A rozdělit zúčastněné hráče na dva týmy – veverčí rodinky. Totéž je nutné udělat i s předměty. Vítězem se stává tým, kterému se podaří během předem dohodnutého časového intervalu dosáhnout co největšího počtu oříšků i velikostně nejrozlehlejšího území. Ideální odměnou pro všechny jsou čerstvě nasbírané borůvky přímo na místě.

Hra na veverku

Zahrada je místem, které má během prázdnin cenu zlata. Vnoučata tu mohou trávit za příznivého počasí veškerý čas. Přerušený jen voláním k obědu. Jedna z oblíbených her, kterou lze hrát celý den a nikdo se u ní nenudí, má název Země, stop! S jednoduchými pravidly. Na počátku si všichni hráči určí a vytvoří svůj domeček. Ať už to je čtverec, uskládaný z kamínků, rozlehlý pařez, někdo si najde zapomenutý kus betonu.

Hry v zahradě

Pokud se v zahradě nepovaluje vhodný materiál, domeček může být vyroben i z části oblečení. Poté je vylosován lovec, kterému se zavážou oči. Jeho povinností je ulovit podle sluchu svoji kořist. Přestože se spoluhráči co nejtišeji přesouvají z jednoho vytvořeného místa na druhé. Výkřikem Země, stop! může kořist zastavit a kdo je v tu chvíli mimo domeček, lovce vystřídá. Cukr, káva, limonáda je hra, ke které se rádi připojí i dospělí. Odříkávač výzvy Cukr, káva, limonáda, čaj, rum bum stojí zády k dětem a ty se snaží k němu doběhnout. Pokud to nestihnou, musí zůstat stát v pozici sochy. Kdo se pohne, anebo smíchem zareaguje na okolní podněty, musí se vrátit o pár kroků zpátky.