Trhání osmiček

S osmičkami, tedy se zuby moudrosti, které jsou někdy nazývány i třetími zuby, má celá řada dospělých osob značné problémy. Nejen, že zlobí během růstu, ale často se rychle kazí, jejich kořeny se proplétají mezi ostatní, apod.

Tak proč nám vlastně takové zuby rostou, když stejně obvykle musí „ven“? Zřejmě jsou pozůstatkem z doby, kdy se člověk živil semeny a také syrovým masem. Stoličky v zadní části čelisti zajišťovaly větší žvýkací a rozmělňovací plochu.

Prevence je základ

Když se lidstvo začalo živit tepelně upravenou stravou a nebylo zapotřebí silného žvýkání a mělnění, začala se dolní čelist zmenšovat. Snížil se tah žvýkacích svalů a osmičky již najednou nebyly zapotřebí. I když ztratily svou původní funkci, přesto nevymizely. A v redukované čelisti mají nyní velice málo místa – snad proto jsou s nimi takové potíže. Někomu se osmičky ani neprořežou, dalšímu se kazí v dásni. Nezřídka se stává, že se zuby moudrosti prořezávají i několik let. Vyklubou se už zkažené a bolí.

Jak by se dalo obtížím s osmičkami předejít? Základem je prevence, tzn. důkladná dentální hygiena. Víc snad ani udělat nemůžeme. A když se objeví komplikace, což může být různý stupeň bolesti, až po silné záněty, lze je tlumit podáváním analgetik či antibiotik, ale neřeší se tím samotná podstata. Když nás trampoty s třetími zuby nenechají spát, je zapotřebí přistoupit k jejich extrakci.

Extrakce zubu

Trhání osmiček v Praze ClinicPlus vám provedou ti nejlepší odborníci. Náročnost vytržení osmičky je zcela individuální. Většinou tomu předchází rentgen, který napoví, v jakém stavu zub i kořeny jsou a jak asi bude extrakce náročná. Může ji provést ve své ordinaci zubní lékař, ale některé složitější případy se řeší na stomatochirurgické klinice. Někdy je nutné vytrhnout zub moudrosti, který je ještě ve fázi růstu. Pak se musí provést operační zákrok, během nějž stomatochirurg prořízne dáseň, udělá si místo v čelistní kosti, aby se k zubu dostal, vytrhne ho a ránu zašije. Tímto popisem nemáme v úmyslu vás strašit, spíše vás na tuto možnost připravit. A vůbec se nebojte, zákrok se provádí v lokální anestezii, tudíž je bezbolestný. Jestliže by měl být zákrok komplikovanější nebo časově náročný, je možné provést ošetření v analgosedaci.