10.1.2020

Živý plot celoročně zelený?

Od devene

Pokud se rozhodnete vytvořit zástěnu vašeho pozemku vysázením živého plotu, rozmyslete, jestli ho chcete celoročně zelený, anebo vysadíte opadavé dřeviny. Živý plot je možné založit jak z listnatých, tak jehličnatých dřevin. U listnatých je potřeba rozhodnout, jestli chcete plot s celoročním odcloněním. Pokud ano, na jeho výsadbu jsou vhodné stále zelené dřeviny. Stříháním živého plotu je možné vytvořit nejen zajímavou vstupní bránu na váš pozemek. Ale střídáním jeho výšek či zastřižením do geometrického tvaru mu můžete přidat na kráse.
Relaxace v zahradě u živého plotu
Už při jeho zakládání je potřeba mít na zřeteli i jeho konečnou estetickou podobu. Pokud chcete, aby vám živý plot rychle zastínil pozemek, zvolte cypřišek. Ten vyroste za jeden rok až metr. Zimostráz má sice pomalejší růst, ale zase není tak náročný na péči. Jeho předností je mrazuvzdornost. Hlohyně dorůstá do výše až tří metru. Daří se jí na slunci i ve stínu. Ptačí zob ocení ve vašem živém plotu v zimních měsících všichni hladoví ptáci. Dorůstá do výšky dvou metrů a je poměrně nenáročný na kvalitu půdy. Vysadit můžete rovněž jehličnany – smrky či borovice. Anebo pomalu rostoucí tis. Pokud vysadíme exotický bambus, vznikne nám v prvním roce zástěna, které dorůstá až do výše čtyř metrů.
Vchod do zahrady vytvořený živým plotem

Nebo živý plot opadavý?


Opadavé dřeviny jsou odolnější vůči nízkým teplotám. Nevymrznou ani při vyšších mrazech. Vysázeny mohou být i na stinná stanoviště. Vhodné jsou k zastínění odpočinkového koutu před zvědavými pohledy. Od jara do podzimu. Volně rostoucí živé ploty přivítají všichni, kteří mají rádi jednoduchost, bez potřeby je tvarovat. Do těchto živých plotů je možné vysadit i druhy kvetoucí. Které přilákají opylovače. A přispějí zahradě i po ekologické stránce. Tyto volně rostoucí ploty bývají nenáročné na údržbu. Nepotřebují hnojení ani zálivku. Pokud během let hodně zhoustnou, může se provést radikální řez k jeho zmlazeni. Pokud nebudete prořezávat, vznikne vám neproniknutelná zelená hradba.