16.1.2020

Bezpečnost na sociálních sítích

Od devene

Sociální síť umožňuje registrovaným uživatelům vytvářet osobní, firemní či veřejné profily a prostřednictvím internetu mezi sebou komunikovat, sdílet soubory s fotografiemi a videi, provozovat chat nebo jiné aktivity. Velké množství osobních údajů je lukrativní především pro účely šíření vysoce cílené nevyžádané reklamy, využívají se v marketingu i při vytváření sociologických analýz.
slečna mobil
Sdílení soukromých informací
Sdílení a z toho plynoucí možnost zneužití citlivých dat, důvěryhodnost identity uživatele a pravdivost jeho sdělení je velmi diskutovaným tématem. Zatímco do některých sítí bylo na začátku možné zaregistrovat se pouze na základě doporučení někoho, kdo již součástí sítě byl, naopak jiné sítě jsou zcela otevřené a vyžadují ověření pouze prostřednictvím emailové adresy. Žádné další údaje se neověřují, nemusí tedy odpovídat skutečnosti. Počet falešných registrací se odhaduje na 5 až 10 procent.
telefon aplikace
Nezveřejňujte zbytečně mnoho informací
S ohledem na tendenci sociálních sítí otevírat se stále více vyhledávačům a prodávat výsledky svých databází je potřeba velmi pečlivě promyslet, jaké informace o sobě při registraci sdělíme. Obecně se ví, že jakákoli informace poskytnutá na internetu na něm zpravidla zůstává a nelze ji vzít zpátky. Mezi uživateli sociálních sítí panuje velká důvěra a ne každý uživatel správně vnímá potřebu chránit si svoje soukromí. Některé sociální sítě již v podmínkách užívání služby upozorňují na to, že nenesou za vložená data a jejich případné odcizení žádnou odpovědnost. Málokdo z uživatelů však ztrácí čas čtením podmínek pro užívání služby.
Je žádoucí dát pozor na děti, pečlivě jim vysvětlit, jaké nebezpečí se může skrývat za zveřejněním zdánlivě nevinné fotografie. Klasickým příkladem zneužití informací, které uživatel dobrovolně poskytne je, že například odjíždí na dvoutýdenní dovolenou. Po návratu je překvapen, že má vykradený byt.