4.9.2018

Čas dýní

Od devene

Dýně neboli tykev je jednoroční rostlina, která se k nám dostala ze střední Ameriky. Řadí se mezi zeleninu a pro svou lahodnou chuť, široké využití a nízkou cenu jde o velice populární potravinu. Tato popularita kulminuje zejména na podzim, v době sklizně. Máte-li na zahradě dostatek prostoru, snadno si ji vypěstujete i sami. Tato úžasná plodina potřebuje především hodně vláhy.
sklizeň dýní
Někdy pracná pochoutka
Mnohé restaurace nabízejí v podzimním období velké množství rozmanitých dýňových pokrmů. Polévky, pyré, zapečenou dýni, dýňové koláče a další si můžete jednoduše udělat i doma v kuchyni. Než se do toho pustíte, je dobré vědět, že mezi jedlými dýněmi existují některé výrazné rozdíly. Například v tom, zda je nutné tykev nejdříve zbavit slupky. Hokkaidó, žaludovou, máslovou ani špagetovou dýni nemusíte loupat. Jejich slupka je tenká a stačí ji povařit nebo péct a rychle změkne. Goliáš a muškátová dýně jsou naproti tomu druhy, jejichž oloupání je téměř nezbytné.
vyřezávané dýně
Velkým pozitivem jedlých dýní je nejen jejich velká trvanlivost, jsou také vhodné pro hluboké zamražení v mrazničce. Dýňový pokrm si díky tomu můžete vychutnat v jakémkoli ročním období. Tykve jsou také velice oblíbené u maminek, které svým miminkům připravují první pevnou stravu.
dýně na zemi
Jako dekorace
Již zmíněná dýně Goliáš je tou obrovitou rostlinou, která je k vidění v předzahrádkách a v oknech v období kolem Halloweenu. Může vážit až třicet kilogramů a vydlabat takový plod dá pořádně zabrat. Velice častou dekoraci na podzimně vyzdobených stolech představují okrasné dýně, které se sice většinou dají i konzumovat, kvůli jejich tvrdé a hrubé slupce je ale jejich příprava velice náročná. Více užitku tak udělají v estetické rovině. Názvy jako Andělská křidélka, Sweet dumplings, Jack be little, Trnová koruna a jiné nám toho sice moc neřeknou, tykvičky různých tvarů a barev si ale vybaví a oblíbí snad úplně každý.