6.12.2019

Šípkové růže nejen pro princeznu

Od devene

Lidovým názvem šípek se označuje velký počet druhů planě rostoucích růží. Růže šípková je trnitý až 3 metry vysoký keř, který každý rok vypouští nové výhonky. Keř lze udržovat pravidelným sestřižením v nízké formě. Všechny větve mají hákovitě zahnuté ostny, proto se na venkově vysazovaly růže na vnější stranu starých plotů, jako přirozená ochrana proti nezvaným hostům. Květy jsou bílé až růžové s jemnou vůní. Jejich lehký a romantický vzhled je předurčil k častému vyobrazení na obrazech a malbách. Často je najdeme jako motiv lidových výšivek, porcelánu a na látkách. Keř kvete v červnu a červenci.čerstvě sklizené šípky.jpg
Plody jsou rudé šípky vejčitého tvaru a setkáme se s nimi po celé Evropě. Keře rostou divoce v přírodě a nejlépe se jim daří na slunných suchých stráních, kde dobře vyzrávají plody. Pro svou oblibu je nabízí i v zahradnictví.
Ke sběru jsou šípky, když vyzrají, mají sytě rudou barvu a jsou ještě tvrdé. Výborné kvality plodů na uskladnění se docílí sběrem v teplém a suchém období. Následně se suší, a to co nejrychleji v tenkých vrstvách a při teplotě do 60°C. Není dobré šípky sušit na vzduchu delší dobu, protože hnijí a plesniví. Správně usušené plody mají stále rudou barvu, ovocnou vůni a sladkokyselou chuť. Uchovávají se v dobře uzavřené nádobě nejdéle rok.
Šípky obsahují hlavně vitamín C, karoten, vitamín B a jsou oblíbené jako zdroj vitamínů v období zimy, při jarní únavě, v těhotenství, v době kojení, při horečnatých onemocněních. Odvar z šípků je vhodný na zácpu a na krvácivost dásní.keř s květy.jpg
Nejznámějším léčebným prostředkem je šípkový čaj. 10 g rozdrcených suchých šípků se vyluhuje asi hodinu v půl litru studené vody, přivede se krátce k varu a odstaví. Po ¼ hodině se scedí a pije. Pro zachování vitamínů se zabrání styku s kovem a dlouhému stání.
Z šípků se vyrábí i chutné zavařeniny a domácí aromatické víno, které je považováno za léčivé. To se správně připravuje ze šípků, které přejdou prvními mrazíky. Pokud se před zkvašením usuší, víno má lepší barvu a získá lehce karamelovou příchuť.