11.2.2020

Co na zahradě dělat v únoru?

Od devene

Letošní zima nám všem provádí pěkné kousky! Na to, že není sníh v prosinci, jsme si postupem let pomalu zvykli – ale že nepadá ani v lednu a počátkem února, to už je na pováženou. A navíc teď, v prvních únorových dnech, dosahují teploty téměř jarních hodnot. Sluníčko hřeje tak, že se zahrada začíná pomalu probouzet. V horských polohách přece jenom nějakou sněhovou nabídku dostali, avšak v nadmořské výšce pod 500 metrů je to bída. Poradit, co dělat na zahradě v tom kterém období, začíná být stále těžší. Dříve celá zahrada během zimního období odpočívala pod hromadou sněhu, půda pěkně promrzala, což přispívalo k vyhubení některých plevelů i zahradních škůdců. Zahrádkář zaslouženě lenošil, nanejvýš studoval zahrádkářskou literaturu, případně chystal nářadí a semena na další sezonu. A teď? Nezbývá než jít vytrhávat plevel, který tak pěkně v lednu na záhonech narostl.

Předjaří na zahradě

A do jakých dalších prací se tedy v letošním únoru pustit? Ostříhat stromy, na konci února sestřihnout vinnou révu a nechat jí narůst nové tažně; až země trošku vyschne po deštích, které přišly počátkem měsíce, vyhrabat a třeba už i přihnojit trávníky, anebo je provzdušnit pomocí vertikutátoru; sklidit a vyčistit záhony, pokud na nich zbylo ještě něco od podzimu (pórek, růžičková kapusta, kadeřávek), poházet je hnojem či kompostem a zarýt, anebo zorat políčko, do nějž později přijdou brambory a teplomilná zelenina. Také můžete seříznout a očistit trsy trvalek a okrasných travin, které jste na zimu jen svázali. V oblastech, kde nenasněžilo, ani nepršelo, je vhodné zalít stromy i keře, aby kvůli nedostatku vláhy neuschly.
Něžná krása

A ukliďte všechno, co jste nestihli během podzimních prací. Můžete natírat nebo opravovat plot, skleník či pařeniště, přeházet kompost, uklidit vše kolem domu, a podobně. Práce je dost a dost – zahrada totiž potřebuje péči po celý rok, ať se počasí vydaří anebo ne.

Zdá se, že jaro na sebe nenechá dlouho čekat, tak na ně buďte připraveni.