2.9.2021

Na skok za japonskou kulturou

Od devene

Určitě každý člověk na planetě někdy anime sledoval, aniž by si to uvědomil. Známý seriál Pokémon nebo film Cesta do fantazie je známou tvorbou právě Japonců. Není podmínkou, že by tento žánr Japonska byl určen pouze pro děti a dospívající, když se jedná o animované postavy. Opak je ale pravdou, spoustu seriálů a filmů z této tvorby je určena hlavně pro dospělé diváky.

Asi nejznámějším základem pro milovníky japonské kultury je Hrob světlušek. V japonštině nese název Hotaru no haka a vyšel v roce 1988. Samotný film vypráví o dvou sourozencích během druhé světové války. Jedná se o kvalitní psychologické válečné drama, které stojí za zhlédnutí, pokud se zajímáte o válečnou tematiku. Mezi japonskou tvorbou se najdou i vysoce ceněné kousky, jako například již zmiňovaný film, Cesta do fantazie, je považován za nejlepší pohádku historie.

Ukázka z anime dvě osoby venku v noci

Každé anime má stejný charakter, jedná se o oči. Podle klasických větších očí, které tvůrce pro postavy tvoří, lze poznat japonskou tvorbu. Některé postavy mohou mít i jiné, ale základ bývá obvykle stejný. Veškerá spousta anime tvorby mívá i mnohdy své vlastní mapy světa, které si lze dohledat.

Japonští produkční a režiséři si vskutku na anime dávají záležet a vymýšlejí nová anime všech možných žánrů, ať už to jsou horrory nebo pohádky. V roce 1998 vzniklo další skvělé anime pod názvem Můj soused Totoro, které pojednává o dvou sestrách, které potkají kouzelného tvora, jenž by se dal přirovnat postavě z Pokémonů.

Anime oči

Japonsko netvoří ale pouze anime, pohádky a různá dramata. Hideo Nakata představil v roce 1998 horrorový film Ring, jehož základ lze najít v románu Koji Suzuki z roku 1991. Diváci znají spíše americkou verzi pod názvem Kruh, která je přepracováním starší japonské verze a vznikla v roce 2002.

Anime lze najít na jakékoliv platformě, díky překladatelským skupinám si divák může užít anime seriál nebo film i bez znalosti japonštiny. Většina anime se dá dohledat s anglickými titulky a pár vybraných, hlavně těch starších děl, se dá dohledat i s českými titulky. Bohužel kvůli novým zákonům bylo překládání do češtiny utlumeno.