Revize elektřiny v bytě předchází mimo jiné i vzniku požáru
Vybavíte si film „Kulový blesk“ a scénu, kde Zita Kabátová nastupuje do nákladního automobilu a pronese něco v tom smyslu, že je „lepší vyhořet, než absolvovat tohle martyrium“? Některé momenty jsou při stěhování skutečně nezáviděníhodné, ale pokud jej dobře zorganizujete, pak je to celkem pohoda. A možná, že tento slavný filmový citát po absolvování stěhování převrátíte naruby s tím, že vyhořelý byt, to je skutečná tragédie.
Ano, je to tragédie, jen si vybavte, co vše vás čeká – demolice bytu, v lepším případě po ničivém požáru úděsný úklid, přijdete takřka o všechen hmotný majetek, který se v bytě nachází, byt bude vyžadovat drahou renovaci, bude v něm cítit ještě dlouho pach spalin a hlavně to odnese vaše psychika – ponesete si tu událost s sebou do dalších let, může vás ovlivnit ve vašem chování, můžete skončit i na psychiatrii. A přitom bylo docela dobře možné katastrofě zabránit.
Závada na elektroinstalaci – příčin požárů v bytech je celá řada a mezi nimi jsou i ty, co zaviní zkraty v zásuvkách, rozvodných krabicích, vypínačích či prodlužovacích šňůrách. Někdy může požár způsobit i vadný elektrospotřebič. Problém je v tom, že o závadě dlouho nemáte ani tušení, vůbec se nemusí projevit a můžete nabývat dojmu, že je doma vše v pořádku. Revize elektřiny v bytě vás však může přesvědčit o opaku během chvíle. Odhalí povolené kontakty ve svorkách, poškozenou izolaci kabelů, překroucenou a skřípnutou prodlužovací šňůru, závadu na vinutí cívky transformátoru kuchyňského robotu, poškozené kabely starého hliníkového vedení atd.
Pojištění – nespoléhejte v tomto případě na pojištění bytu, protože některé pojistné smlouvy přímo vyžadují pravidelnou revizi elektroinstalace. Je to celkem logické, protože tím se výrazně snižuje riziko vzniku požárů v tomto případě na skutečné minimum. Pojišťovny také nechtějí prodělat a rozhodně nejsou „naivní“.